projeksiyonservisiProjeksiyon cihazları, bilindiği üzere lamba ile ışıma yapar. İçlerindeki lambalar normal ömür olarak ortalama 2000-4000 saat kullanılır. Günümüzde, 6000 saate kadar lamba ömürlü cihazların üretimi başlamıştır. Unutulmaması gereken konu; lamba ömrünün 4000 saat olması mutlaka 4000 saat çalışacaktır demek değildir. Bu, insan ömrü ortalama 80 yıldır demek gibi bir şeydir. Lamba değişimi, ışımanın azalması veya lambanın patlaması ile gündeme gelir.

Projeksiyon cihazları kullanıldığı yere ve kullanıldığı saate göre kirlenirler. Bu, aşırı tozlanma veya ortamda sigara içildi ise, LCD prizmaların içine kadar nikotinin gitmesi şeklinde bile olabilir. Özellikle filtrelerin aşırı tozlanması ile hava sirkülasyonu yapamayan projeksiyon cihazı lambayı çabuk patlatır. Aşırı tozlanma, hem cihazın hem de lambanın ömrünü azaltır.

Cihazınızın uzun ömürlü ve performanslı kullanılabilmesi için en az altı ayda bir genel bakımının yaptırılması önerilir. Projeksiyon arızaları ise genel olarak aşağıdaki başlıklar halindedir.

  • Lamba değişimi (Tarafımızdan ithal edilen lambalar kullanılmaktadır.)
  • Besleme kart onarımı
  • DLP kontrol kart onarımı veya komple değişimi
  • Lens temizliği ve değişimi
  • Sistem kontrol Fanlarının değişimi (Ürünlerin orijinal fanları temin edilmektedir.)
  • Genel bakım ve toz temizliği
Bazı projeksiyonlar yazılımsal olarak lambanın ömrünü tamamladığını düşünür ve bu durumda Projeksiyon lamba hatası verir. Normal koşullarda lamba değişimi ilk tercihtir ancak biz yazılımsal olarak lambayı sıfırlayarak kullanılabilecek son saate kadar kullanılmasını sağlamaktayız.