diskonarimiBilişim sektöründe son yıllarda çözüm üretiminde en kısır döngünün olduğu bölüm maalesef ki arızalı disklerin onarılması veya herhangi bir çok sebepten diskimizin içerisindeki dataların yok olması ve bu dataların kurtarılamaması veya kurtarılsa bile işimize yarayacak halde geri getirilememesidir. Ülkemizde bu konuda çok sağlam yatırımlar ne yazık ki yapılmış değil ve bu dalda bir çok firma hizmet vermektedir. Bazı firmalar hiç alakası olmamasına rağmen reklamlarında laboratuar ortamında onarım, yüz binlerce donör disk stokları ile disk onarımı başlıkları altında çözüm ürettiklerini dile getiriyor olsalar da işin aslı tamamen diskinizin bozulma şekli ve onarılabilir durumda kalmış olmasıdır.

Rma Elektronik olarak biz donör disk bir yana arızalı diskin kartını onarıma, motorunu onarımı veya kafa ayarı bozuldu ise kafa onarımı ile ilgilenip olabilme ihtimali var ise kesinlikle çözüm üretmekteyiz. Yüzdesel olarak bakıldığı zaman firmalar veya kullanıcılar diskin onarılmasından çok tabi ki içerisindeki verileri önemsemektedir. Servise gelen disklerin yüzdesine baktığımız zaman ise %70 oranında yazılımsal data kaybı, %30 oranında donanımsal data kaybı yaşanmaktadır. Yazılımsal data kaybı olan disklerin kurtarılması doğru işlemler yapıldığı sürece çok zor değil iken yanlış işlemler sonucunda tamamen kurtarılamaz duruma getirilebilir. Fiziksel disk arızalarında ise disk kartının onarımı, kafa ayarının tekrar yapılması veya kafanın komple değişimi gibi yöntemlerle diskin içerisindeki veriler kurtarılabilir. Başlıca disk onarımlarımız ve data kurtarma işlemlerimiz bu şekildedir;

  • Disk kontrol kartının elektroniksel onarımı
  • Disk kafa ayarının tekrar yapılması veya kafanın komple değiştirilmesi
  • Disk medyalarının tamamen çıkarılarak farklı disk üzerinde okunur duruma getirilmesi
  • Yanlışlıkla format atılan bir diskin içerisinden verilerin kurtarılması
  • Yanlışlıkla silinen verilerin geri getirilmesi
  • Donanımsal olarak çalışan ancak bölümlerin hiç görülmediği disklerde data kurtarılması
  • Bölümlerin görülüp içerilerinin boş görünmesi RAW durumuna dönüşmesi durumunda dataların kurtarılması
Verileriniz maalesef ki paha biçilemez durumda önemlidir. Doğru zamanlarda yedekleme işlemleri ve acil durumlarda bozulan diskleri ise doğru servislere ulaştırmak ise dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir.